Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

http://dlachlopcaidziewczynki.pl/pokoj-dla-6-letniej-corki-moze-byc-zabawnie/ O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Archiwum: Sierpień, 2015

Opona radialna promieniowa

Opona radialna promieniowa Każda opona ma swoje wady i zalety w zależności od oczekiwań właściciela auta. Przyjrzyjmy się za ten kolejnej propozycji, opony radialnej promieniowej. W tym wypadku opona ma w swoim składzie osnowę, układa się ją promieniowo stąd też wzięła swój początek sama nazwa opony. Zapewniony jest tutaj kąt dziewięćdziesięciu stopni. Aby sama opona była dodatkowo wzmocniona dokłada się do niej warstwy opasania. Dzięki temu osnowa jest bardziej elastyczna, co z kolei wpływa na usztywnienie warstwy samego bieżnika opony. Nasz bieżnik jest mocniejszy, więc lepiej przylega do nawierzchni dobrze sprawuje się też na łuku, czego nie można było powiedzieć o oponie typu diagonalnego. Opona radialna posiada wiele zalet watro się z nimi zapoznać. Pierwszą jest dobry komfort jazdy, auto prowadzi się lekko, przez co tracimy też mniej paliwa, jest to wersja bardzo oszczędna. Nie możemy jednak pominąć w niej i wad. Opona radialna jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy się na nią decydujemy musimy w samym zawieszeniu auta zamontować tuleje metalowo gumowe, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Opona typu radialnego na pewno daje nam większy komfort podczas jazdy, ponieważ jej warstwy oraz bieżnik dają wspaniałą przyczepność pamiętajmy jednak, że wymaga zamontowania tulei, kosztuje nas większe spalanie paliwa, więc na pewno nie jest to wersja dla oszczędnego kierowcy. Musimy wybrać pomiędzy komfortem jazdy a wkładem gotówkowym w autko.

Czyszczenie felg

Czyszczenie felg Aby nasz samochód dłużej wyglądał dobrze a przy tym elementy były jak najdłużej żywotnymi watro przyłożyć się do kwestii czyszczenia auta. Bardzo ważnym aczkolwiek pomijanym często elementom auta są na pewno felgi. Nie skupiamy się na nich, ponieważ naszą uwagę zaprząta obudowa auta, która to rzuca się wszystkim na pierwszy plan. Bez względu na to, jakie typ felg posiadamy należy o nie dbać. Pamiętajmy, że w ciągu eksploatacji narażone są na wiele czynników zewnętrznych, chemicznych. Uszkadzają je nie tylko urazy mechaniczne, ale deszcz, śnieg czy nawet sól sypana zimową porą. Najbardziej kwestia czyszczenia felg jest ważna przy felgach albuminowych, ponieważ te szybciej ulegają korozji niż stalowe. Aby przedłużyć ich okres żywotności należy często je czyścić i osuszać. Felgi czyścimy za pomocą cieplej wody i detergentu pamiętajmy, aby zawsze je wysuszyć, ponieważ podczas jazdy zabrudzą się lub po prostu zostanie na nich niepotrzebnie woda. Czyszczenie felg nie jest niczym trudnym i wymaga tylko chwilę czasu oraz chęci. Najprościej naturalnie czyści się felgi proste w budowie bez zakamarków. Tutaj polecane są felgi klasyczne o pięcioramiennym kształcie i na pewno gładkiej powierzchni. Najwięcej pracy z kolei będzie nas kosztowało wyczyszczenie felg o wzorze szprychowym. Decydując się na kupno felgi myślmy nie tylko o ich estetyce, ale i tym jak je utrzymać w czystości, aby były ozdobą auta a nie naszym ciągłym problemem.

Bieżnik i jego rodzaje

Bieżnik i jego rodzaje Bieżnik najprościej ujmując stanowi wykończenie opony, jej cześć zewnętrzną. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią podczas jazdy autem. Na rynku istnieje wiele gatunków bieżników, przyjrzyjmy się za ten, jakie możemy nabyć i co wybierać, aby auto było jak najbardziej sprawne? Pierwszymi, jakie przedstawię są bieżniki śliskie. Są to opony całkowicie śliskie, które nadają się jedynie na suchą nawierzchnię. Mają zastosowanie w rajdach albo kolarstwie, ponieważ dają kierowcy szybką prędkością. Kolejną odmianą są opony rowkowe. W przeciwieństwie do śliskich posiadają nie duże wgłębienia na nawierzchni, więc w jakiejś części odprowadzają też wodę, najadą się na mokrą pogodę. Kolejnym gatunkiem opon są klockowe, w tym wypadku bieżnik jest już bardzo wydatny. Takie opony dają wspaniałą przyczepność i mogą być stasowane w samochodach rajdowych czy rowerach górskich, żadna pogoda nie jest dla nich przeszkodą. Nie możemy pominąć tutaj też opon deszczowych, jak sama nazwa wskakuje są wspaniale dopasowane do trudnych warunków, ich zaletą jest odprowadzanie wody, dzięki czemu nasza przyczepność jest większa. Z kolei do bardzo śliskich nawierzchni przydadzą się opony błotne lub nordyckie. Te zazwyczaj używane są w zimnych krajach gdzie są niskie temperatury i trudne warunki jazdy. Opony dzięki swoim wspaniałym bieżnikom chronią przed ślizganiem się po lodzie. W Polsce są rzadko stosowne ze względu na słabą zimę, nazywane są też oponami lodowymi.

Uszkodzenia, jakie dyskwalifikują ogumienie do użytkowania.

Uszkodzenia, jakie dyskwalifikują ogumienie do użytkowania. Opona podczas jazdy narażona jest na wiele wypadków. Musimy pamiętać, że to ona ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, więc poddawana jest urazom, uszkodzeniom działaniu czynników atmosferycznych. Sprawdźmy za ten jakiem urazy nie pozwalają na korzystanie z ogumienia. Bardzo często parkujemy zbyt blisko krawężnika, czym niszczymy swojej ogumienie, jeśli po kilku kilometrach odkryjemy zniszczenia natychmiast pozbywamy się opony i wymieniamy na nową. Jeśli na oponie widnieją choćby małe wybrzuszenia to kolejny znak, że musimy zainwestować w nowy sprzęt. Często też same uszkodzenia nie do końca niszczą oponę, ale na przykład powodują wpływ wody do jej wnętrza w takiej sytuacji nie da się naprawić ogumienia, jeśli zbagatelizujemy uraz wówczas może dojść do poważnej korozji w kole. Kolejnym przykładem gdzie oponę trzeba wymieniać jest całkowicie zdarty bieżnik, w takich warunkach tracimy przyczepność i kontrole nad autem. Jeśli chodzi o bieżnik nawet punktowe zdarcia czy jednostronne wykluczają auto z jazdy po drogach. Opony są tym elementem w aucie, które niestety szybko się niszczą. Wiele w tym względzie zależy od jazdy kierowcy oraz warunków nawierzchniowych w Polsce niestety nie możemy poszczycić się dobrymi drogami. Jeśli zauważymy niepojące nas uszkodzenia wymieniajmy oponę, ponieważ za taki stan techniczny pojazdu grozi nam kara mandatu oraz punkty karne jest tak, ponieważ to rażące zaniedbanie z naszej strony może mieć fatalne skutki na drodze w postaci poślizgu, wypadku drogowego.

Fakty i mity na temat aluminiowych felg

Fakty i mity na temat aluminiowych felg Felgi coraz częściej wybieramy do naszych aut wszystko za sprawą efektu wizualnego, jaki dzięki nim osiągamy. Co jednak jest faktem a co mitem, jeśli chodzi o felgi aluminiowe? Przyjrzyjmy się temu zagadnieniu bliżej. Pierwszym często spotykanym mitem jest, że felgi te są zbyt miękkie na nasze drogi, dlatego lepszym wyjściem są felgi stalowe. Nic bardziej mylnego felgi stalowe też ulegają uszkodzeniom przy czy te aluminiowe łatwiej jest naprawić. Jeśli felga pochodzi z dobrego źródła i wyprodukowała go renomowana firma wówczas jej wytrzymałość jest lepsza i co ważne poparta licznymi badaniami. Faktem, jaki możemy przyznać felgom aluminiowym jest to, że wpływają na układ hamulcowy i powodują jego chłodzenie. Wynika to głównie z materiału, jaki został wykorzystany do produkcji felgi. Aluminium w tym przypadku odbiera ciepło z tarczy hamulcowej, dzięki czemu bezpośrednio ochładza cały system. Częstym mitem, z jakim spotykają się kierowcy jest mit dotyczący złego wpływu zimy na zachowanie się felgi aluminiowej. Według wielu osób nie nadają się ona na porę zimową, nic bardziej mylnego. Dziś dzięki zastosowaniu odpowiednich technik oraz materiałów antykorozyjnych aluminium sprawdza się nawet porą zimową. Jak widać felgi ciągle ulegają zmianom, te dawne nie dorównują dzisiejszym mocniejszym i bardziej estetycznym, watro otworzyć się nowe możliwości i spróbować nowych felg na kołach. Dzięki temu sami się przekonamy, co jest faktem, a co mitem.