Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

katalizatory warszawa Ruda Śląska Wirek ul. Brata Alberta 26. ford kuga O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Archiwum: Wrzesień, 2015

Felga stalowa, wady i zalety

Felga stalowa, wady i zalety Na rynku mamy możliwość zakupu felgi stalowej oraz aluminiowej, często jednak nie wiemy, na co się zdecydować. Zastanówmy się, więc jakie są wady i zalety felg stalowych. Po pierwsze są na pewno wytrzymałe, jeśli nawet ulegną odkształceniu można je łatwo naprawić przy pomocy młota. Nie zapominajmy jednak, że ingerując w materiał osłabimy go i następnym razem szybciej ulegnie uszkodzeniom. Wielu z nas kupuje felgi aluminiowe, ponieważ uważa, że stalowe szybko korodują nic bardziej mylnego, jeśli zadbamy o nie będziemy regularnie osuszać wówczas wydłużymy jej lata eksploatacji. Kolejną wadą felg stalowych jest cena kupując je musimy pamiętać o zakupie wielu dodatków takich jak śruby, kołpaki. Kolejną wadą felg stalowych jest ich nieestetyczny wygląd. Tak na prawdę wybór należy do każdego kierowcy, każdy sam zdecyduje, jakimi kwestiami kierować się przy wyborze felgi czy wytrzymałością czy estetyka czy może dodatkami. Najlepiej, aby felgi dopasować pod kątem swojego auta i wybierać przede wszystkim proste wzory. Im mniej ramion tym łatwiej jest utrzymać felgi w czystości i zapobiegać ewentualnej korozji elementów. Felgi czyścimy jak resztę samochodu wodą pod ciśnieniem, z czasem możemy też użyć detergentów, aby usunąć tłuste zabrudzenia. Felgi stalowe jak widać mają dobre i złe strony. Dziś na szczęście mamy możliwość wyboru między stalowymi felgami a aluminiowymi sama ich zmiana też jest banalna, więc można pod tym względem dać upust wyobraźni.

Jakie opony wybrać do swojego auta?

Jakie opony wybrać do swojego auta? Każdy z nas ceni auto za komfort wygody oraz szybką jazdę. W zasadzie używamy go codziennie jadąc do pracy czy na zakupy. Dziś mało, kto wyobraża sobie życie bez udziału samochodu. Jak jednak o niego dbać, aby służył nam długo? Zacznijmy może od opon, ponieważ to one gwarantują nam przyczepność na drodze. Często głowimy się, jakie opony wybrać do naszego auta, postaram się odpowiedzieć na to pytanie. Producenci dzielą opony na trzy zasadnicze rozdaje, czyli tanie o przystępnej cenie, średniej ceny oraz te najlepsze zwane premium. Gatunek opony należy dopasować pod kątem swojego auta. Jeśli posiadamy nowe auto, które ma wiele koni pod maską i ma wielkie osiągi wówczas lepiej nie oszczędzać na oponie i wybrać te z górnej półki, dzięki nim uzyskamy wysoki komfort samej jazdy i bezpieczeństwo. Inaczej jest w przypadku aut starszych z niedużym silnikiem tutaj nie musimy inwestować w drogie opony, ponieważ nie zauważymy pogorszenia się klasy jazdy. Inną grupę stanowią natomiast osoby, które inwestują w opony ryunflat, takie opony daje możliwość jazdy nawet z uszkodzoną oponą do osiemdziesięciu kilometrów, wszystko dzięki specjalnie wykonanym oponom na bazie bardziej elastycznego materiału mniej sztywnego od tradycyjnej wersji. Opony te są jednak ogromnym wydatkiem i nie licznych na nie stać. Oprócz ceny swój wybór uzależniajmy też od warunków atmosferycznych, czyli latem zakładamy opony letnie, zimą zaś zimowe.

Opony w kolarstwie

Opony w kolarstwie Opony występują nie tylko w samochodach, możemy bardzo często spotkać je też w rowerach górskich. Dawniej posiadały one nie tylko oponę, ale i dętkę. W miarę upływu czasu i opracowaniu nowych technologii produkcji opon wytworzono oponę bezdętkową. Posiada ona bardzo wiele zalet, ponieważ są lżejsze i dają większy komfort samej jazdy. Opony bezdętkowe wymagają jednak od ich użytkownika zamontowania specjalnych obręczy. Nadal jednak masa zestawu jest mniejsza niż w przypadku opony z dętką. Opony bezdętkowe mają zastosowanie przede wszystkim w rowerach górskich, w innych typach jest to bezcelowe, ponieważ ciśnienie z opon wypychałoby opony z obręczy. Z drugiej strony trudno byłoby zmienić uszkodzone elementy na nowe. Opony stosowane w kolarstwie naturalnie posiadają też bieżniki zwane są one śliskie, ponieważ bieżnik jest w tym wypadku prawie nie widoczny. Delikatny bieżnik pozwala na osiągniecie wielkiej szybkości i lepszego komfortu. Bieżnik tego typu nadje się jednak tylko do kolarstwa z kolei na wyprawy po trudnym gruncie gdzie jest błoto lub woda lepszym wyjściem będą opony z rowkami, te są wydatne i znakomicie eliminują wodę z pod kół. Jak widać rodzaj opony musimy dobrać kątem swojego sprzętu. Inne kupimy do roweru kolarskiego, inne z kolei do roweru terenowego. Co bardzo ważne w obu przypadkach trzeba patrzeć na datę produkcji opony, ponieważ po pewnym czasie może ulec przeterminowaniu, nawet, jeśli jej nie użytkujemy podlega wielu zmianom fizyko- chemicznym.

Przeznaczenie opon

Przeznaczenie opon Każde auto wyposażone jest w zestaw opon dzięki nim auto lepiej trzyma się nawierzchni i posiadamy większy komfort jazdy. Opony dzielimy na różne kategorie, najczęściej spotykanym kanonem jest jednak ze względu na porę roku. Wyróżniamy tutaj opony wiosenne oraz zimowe. Każde z nich bardzo różnią się. W prawie polskim jest zapis dotyczący opon aut, jakie powinny posiadać, jeśli jeździmy na łysych oponach pozbawionych bieżnika lub na letnich zimowa porą możemy spotkać się z mandatem i punktami karnymi. Przyjrzyjmy się bliżej oponom zimowym i letnim. Letnie jak sam nazwa mówi stworzone są do jazdy po suchej nawierzchni stąd też posiadają bardzo delikatny bieżnik. Opony takie dają dużą prędkość i duży komfort jazdy. Gorzej jednak sprawdzają się, kiedy nawierzchnia staje się mokra, wówczas mogą tracić przyczepność. Inaczej jest z oponami zimowymi, wyposażone są w wydatne bieżniki, dzięki czemu odprowadzają wodę pięknie spod naszych kół. Opony zimowe mają też grubszą strukturę. Komfort jazdy jest może mniejszy, ale za to bezpieczeństwo mamy zapewnione. Poza grubością bieżnika opony letnie od zimowych wyróżnia też skład mieszanki gumowej oraz jej miękkość. Na rynku możemy też spotkać opony o pośrednich właściwościach, czyli pozwalające użytkownikowi przemieszczać się nie tylko na suchej, ale i mokrej trasie zwane są oponami całorocznymi. Wybierając je musimy być jednak świadomi, że latem komfort jazdy jest średni a zimową porą musimy być bardzo czujni, ponieważ opony mogą nie chronić dostatecznie w razie poślizgu.

Data produkcji opony

Data produkcji opony Każdy produkt insygnowany jest datą produkcji, jest to bardzo ważny aspekt dzięki oznakowaniu możemy stwierdzić czy produkty nadaje się do użytku. Każdy produkt rynkowy ma takie oznaczenia począwszy od jedzenia po chemie czy napoje. Wszystkie produkty zawierają związki chemiczne, te po pewnym czasie najzwyczajniej się niszczą i psują. Jeśli chodzi o datę produkcji to w przypadku opony jest ona bardzo ważna, ponieważ do ruchu dopuszczone są tylko opony z aktualną data, jeśli są przeterminowane nie mogą poruszać się po ulicy. Stosowanie starej opony jest przede wszystkim zagrożeniem naszego życia i osób uczestniczących w ruchu. Stara opona stwarza ogromne zagrożenie dla wszystkich. Kiedy jej termin ważności minął nie ma już takiej przyczepności na drodze, może szybko spowodować utratę kontroli nad pojazdem. Nie ma tu najmniejszego znaczenia czy jeździmy na starych oponach latem czy zimą w każdym momencie może wydarzyć się wypadek. Co ważne data produkcji opony znajduje się na jej powierzchni i składa się z czterech lub trzech cyfr. Przyjrzyjmy się, zatem jak je rozszyfrować, aby nie dać nabić się w butelkę i kupić stare opony po dacie ważności. Dwie pierwsze cyfry oznaczenia wskakują na tydzień roku a dwie ostatnie na rok produkcji. Jeśli chodzi o kupno opon nowych nie ma większego ryzyka, że kupimy przeterminowane, salony sprawdzają dokładnie daty produkcji swoich produktów, gorzej jednak, kiedy korzystamy z rynku wtórnego, aby zaoszczędzić wówczas możemy trafić na nieuczciwego sprzedającego.