Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

tachografy O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Bieżniki na suchą i słoneczną pogodę

Bieżniki na suchą i słoneczną pogodę Pogoda jest bardzo ważnym czynnikiem, od którego zależy komfort samej jazdy autem. W zależności od warunków pogody musimy też zmieniać opony tak, aby nasze auto i jazda nim była jak najbardziej bezpieczną. Jakie więc opony nadają się na suchą porę letnią? Najlepiej w tym czasie założyć na koła opony z bieżnikiem śliskim. Takie bieżniki są prawie nie widoczne, na pierwszy rzut oka opona wygląda jak łysa, jest całkiem gładka. Opony takie posiadają liczne zalety, ale największą z nich jest fakt, że mają najmniejsze opory toczenia z pośród wszystkich bieżników. Naturalnie porą letnią zdarzają się też burze i deszcze wówczas nasza nawierzchni zmienia się i jest bardziej trudną do pokonania. Wówczas możemy założyć opony typu rowkowego. Nadają się na suchą powierzchnie, ale też znakomicie spisują podczas deszczu. Wszystko za sprawą ich budowy, posiadają nie wielkie rowki, dzięki czemu systematycznie odprowadzają wodę z opony. Zarówno opony z bieżnikiem śliskim, jaki rowkowym mają zastosowanie przede wszystkim w rajdach samochodowych oraz kolarstwie. Dzieje się tak, ponieważ dają dobrą przyczepność a przede wszystkim szybkość. Nie występuje tutaj duże toczenie, dzięki czemu pojazdy nabierają wielkiej prędkości. Pamiętajmy, że pogoda jest wyznacznikiem naszych opon nawet, jeśli panuje jeszcze zima kalendarzowa a za oknem jest sucho i ciepło pomyślmy o oponach z dobrym bieżnikiem. Bieżniki zawsze dopasowujmy do auta i jego możliwości.

Bieżnik i jego rodzaje

Bieżnik i jego rodzaje Bieżnik najprościej ujmując stanowi wykończenie opony, jej cześć zewnętrzną. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią podczas jazdy autem. Na rynku istnieje wiele gatunków bieżników, przyjrzyjmy się za ten, jakie możemy nabyć i co wybierać, aby auto było jak najbardziej sprawne? Pierwszymi, jakie przedstawię są bieżniki śliskie. Są to opony całkowicie śliskie, które nadają się jedynie na suchą nawierzchnię. Mają zastosowanie w rajdach albo kolarstwie, ponieważ dają kierowcy szybką prędkością. Kolejną odmianą są opony rowkowe. W przeciwieństwie do śliskich posiadają nie duże wgłębienia na nawierzchni, więc w jakiejś części odprowadzają też wodę, najadą się na mokrą pogodę. Kolejnym gatunkiem opon są klockowe, w tym wypadku bieżnik jest już bardzo wydatny. Takie opony dają wspaniałą przyczepność i mogą być stasowane w samochodach rajdowych czy rowerach górskich, żadna pogoda nie jest dla nich przeszkodą. Nie możemy pominąć tutaj też opon deszczowych, jak sama nazwa wskakuje są wspaniale dopasowane do trudnych warunków, ich zaletą jest odprowadzanie wody, dzięki czemu nasza przyczepność jest większa. Z kolei do bardzo śliskich nawierzchni przydadzą się opony błotne lub nordyckie. Te zazwyczaj używane są w zimnych krajach gdzie są niskie temperatury i trudne warunki jazdy. Opony dzięki swoim wspaniałym bieżnikom chronią przed ślizganiem się po lodzie. W Polsce są rzadko stosowne ze względu na słabą zimę, nazywane są też oponami lodowymi.