Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Opona pneumatyczna

Opona pneumatyczna Każdy z nas lubi jazdę autem, dzięki niemu możemy szybko i sprawnie dostać się w wybrany przez nas punkt. Auta służą do przewozu nie tylko pojedynczych osób, ale zorganizowanych grup, na przykład wycieczkowych. Zanim auto wyjedzie na ulice musi być sprawne. Bardzo ważnym elementem każdego auta są koła a dokładniej opony. Zastanówmy się, czym tak na prawdę jest opona? To zewnętrznych cześć, koła, która posiada przekrój zewnętrzny zwany bieżnikiem. Znajduje się ona bezpośrednio na kole lub feldze. Aby lepiej spełniała swoje zadania dodatkowo wypełniania jest powietrzem lub innym gazem, ale pod ciśnieniem. Opona jest jedynym elementem auta, która ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią, dlatego tak ważnym aspektem jest dopasowanie jej do auta oraz do warunków pogodowych. W Polsce zmieniamy opony dwa razy w roku, czyli na wiosnę i na zimę każdy komplet posiada wówczas inne bieżniki i daje nam inną przyczepność do podłoża. Poza kontaktem z nawietrzną opony pełnią jeszcze szereg innych ważnych opcji, czyli przenoszą ciężar pojazdu, mają wpływ na hamowanie i zwalnianie prędkości auta podczas jazdy. Nie możemy pominąć też, że stanowią podstawową amortyzacje każdego samochodu. Co bardzo ważne każda opona na inny kształt bieżnika, przez co możemy podzielić je na kilka zasadniczych rodzajów. Wybierając oponę kierujmy się przede wszystkim wielkością koła, oraz stanem bieżnika. Jest to szczególnie ważne, kiedy opony są już używane.

Opona runflat

Opona runflat Każdy z nas ceni sobie komfort jazdy, przemieszczanie się szybko i skutecznie. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu odpowiedniej opony. Na rynku jest bardzo wiele gatunków ogumienia to od nas zależy, jakiej aktualnie potrzebujemy. Wiele w tej kwestii wymusza na nas pogoda i prawo, ponieważ zmusza nas do zmiany opon wraz ze zmieniającymi się warunkami atmosferycznymi. Opona dobrze dobrana daje nam wiele możliwości, czyli auto ma lepszą przyczepność oraz lepiej zachowuje się na łuku drogi. Każdy od czasu do czasu boryka się z problem uszkodzenia, opony przyczyn może być kilka od uszkodzeń mechanicznych po przebicie na drodze. W takiej sytuacji zmuszeni byliśmy wymienić oponę na nową lub udać się do warsztatu mechanicznego. Nasze auto i my byliśmy uziemieni na wiele godzin. Dziś jest całkiem inaczej, przemysł motoryzacyjny proponuje nam rozwiązanie typu runflat, czyli opony umożliwiającej jazdę nawet po jej uszkodzeniu. Na oponie takiej możemy jechać jeszcze osiemdziesiąt kilometrów, ale musimy zachować ostrożność oraz prędkość nieprzekraczającą osiemdziesięciu km/h. Jeśli jedziemy zbyt szybko lub przekroczymy dany dystans może dojść do poważnych odkształceń. Fenomen opony runflant polega na tym, że jest dodatkowo wzmocniona, dzięki czemu nawet, kiedy opony się uszkodzą nadal są elastyczne. Zaletą takiej opony jest fakt, że możemy dalej jechać mimo uszkodzenia, ma jednak też wady. Pierwszą jest komfort jazdy, który jest niski i wysokie opory toczenia podczas przemieszczania się.

Opona radialna promieniowa

Opona radialna promieniowa Każda opona ma swoje wady i zalety w zależności od oczekiwań właściciela auta. Przyjrzyjmy się za ten kolejnej propozycji, opony radialnej promieniowej. W tym wypadku opona ma w swoim składzie osnowę, układa się ją promieniowo stąd też wzięła swój początek sama nazwa opony. Zapewniony jest tutaj kąt dziewięćdziesięciu stopni. Aby sama opona była dodatkowo wzmocniona dokłada się do niej warstwy opasania. Dzięki temu osnowa jest bardziej elastyczna, co z kolei wpływa na usztywnienie warstwy samego bieżnika opony. Nasz bieżnik jest mocniejszy, więc lepiej przylega do nawierzchni dobrze sprawuje się też na łuku, czego nie można było powiedzieć o oponie typu diagonalnego. Opona radialna posiada wiele zalet watro się z nimi zapoznać. Pierwszą jest dobry komfort jazdy, auto prowadzi się lekko, przez co tracimy też mniej paliwa, jest to wersja bardzo oszczędna. Nie możemy jednak pominąć w niej i wad. Opona radialna jest mniej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Kiedy się na nią decydujemy musimy w samym zawieszeniu auta zamontować tuleje metalowo gumowe, co wiąże się z dodatkowym kosztem. Opona typu radialnego na pewno daje nam większy komfort podczas jazdy, ponieważ jej warstwy oraz bieżnik dają wspaniałą przyczepność pamiętajmy jednak, że wymaga zamontowania tulei, kosztuje nas większe spalanie paliwa, więc na pewno nie jest to wersja dla oszczędnego kierowcy. Musimy wybrać pomiędzy komfortem jazdy a wkładem gotówkowym w autko.

Opona diagonalna

Opona diagonalna Opony, jakie możemy spotkać na rynku są bardzo różne. Różnica wynika nie tylko z bieżnika i jego funkcji, ale też samej budowy wewnętrznej opony. W przypadku opony diagonalnej budowa jest bardzo złożona, czyli element posiada kilka warstw tkanin, które trzeba właściwie ułożyć. W opnie diagonalnej kierunek ułożenia zmienia się na przemian wraz z pojawianiem się kolejnej warstwy. Co ważne warstwy te układane są pod rożnym kątem, ale nigdy nie większym niż dziewięćdziesiąt stopni. Sam liczba warstw użytych do wykonania opony zależy do wielkości, jaką chciał uzyskać producent. Opona diagonalna może występować z opasaniem, wówczas nazywa się opną opasaną. Sprawdźmy teraz, jakie są wady i zalety takiego modelu opony? Opony diagonalne na pewno są bardziej komfortowe od tych radialnych, ponieważ auto ma lepszą przyczepność podczas samej jazdy, jest to bardzo ważny szczegół, kiedy warunki na drodze nie są sprzyjające. Kolejną ważną zaletą jest fakt, że opony te są odporne na ścieranie oraz uszkodzenia typu mechanicznego. Każda opona ma swoje zalety, ale i wady. Do wad opon diagonalnych zaliczamy przede wszystkim mniejszą precyzję prowadzenia auta podczas jazdy, wpływ to też bezpośrednio na większy pobór paliwa podczas prowadzenia samochodu. Opony też gorzej znoszą jazdę po samy łuku drogi. Nie można zapomnieć też o cenie samych opon, które są droższe do radialnych. Każdy kierowca musi sam dokonać porównania wartości obu opon i zdecydować się według własnego uznania.