Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

katalizatory piaseczno O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Samochód na wodę – mrzonka czy realna przyszłość?

Samochód na wodę – mrzonka czy realna przyszłość? Trzeba przyznać, że w ciągu ostatnich kilkunastu lat rozwój motoryzacji był wielki. Może nie zawsze był on widoczny na zewnątrz samochodów, jednak to, co się działo w sferze mechanicznej było wręcz przełomowe. Jeszcze nie tak dawno samochody na prąd czy też z silnikami hybrydowymi były mrzonką niczym loty na marsa, w chwili obecnej nie ma chyba żadnego liczącego się producenta samochodów, który nie oferowałby swoich samochodów z silnikami hybrydowymi i nie miałby, choć jednego modelu z napędem elektrycznym. Jednak to nie wszystko, co czeka motoryzację. Kilka miesięcy temu, jeden z liczących się producentów samochodów ogłosił, że będzie produkował seryjnie samochody napędzane silnikami na wodór. Dla ekologów jest to na pewno cudowna wiadomość – na ulicy pojawiłyby się samochody, które zamiast spalin produkowałyby wodę. Na ile jednak ta wiadomość jest prawdziwa i jaki silnik otrzymałyby te samochody. Nie każdy, bowiem wie, że są dwa rodzaje silników napędzanych wodorem – pierwszy z nich jest to silnik, który produkuje prąd, a ten dopiero napędza samochód, drugi z kolei jest to silnik typowo spalinowy, gdzie energia jest pozyskiwana ze spalania wodoru. Bardziej prawdopodobne jest to, że będzie to silnik pierwszego typu. Wskazuje na to fakt, że wodór, jako paliwo jest dosyć problematyczne. Po pierwsze, aby utrzymać go w zbiorniku trzeba obniżyć i to znacznie jego temperaturę, by paliwo miało postać płynną. W przeciwnym wypadku trudno będzie utrzymać go w zbiorniku. Ponadto wodór, jako paliwo ma niższą temperaturę, w której wybucha, a jej spektrum jest dosyć duże, wobec tego trudniej zapanować nad tym paliwem. Kolejnym problemem jest pozyskiwanie wodoru. Mimo, że na naszej planecie są niewyczerpalne zasoby tego gazu, to jednak pozyskanie go w czystej postaci jest trudne i kosztowne. Czy więc już niedługo pojawią się samochody napędzane wodorem? Czy zamiast benzyny już wkrótce będzie się tankować wodór na stacjach paliw? Trudno powiedzieć, jednak patrząc na postęp w motoryzacji można powiedzieć, że wszystko jest możliwe. Jest to naprawdę znakomite rozwiązanie, jednakże czy jest ona w stu procentach realne. Czy kiedyś zamiast drogiego paliwa, będziemy mieć możliwość poruszać się tanimi samochodami, które to są napędzane właśnie z pomocą wody?

Samochody elektryczne – przyszłość czy zabawka?

Samochody elektryczne – przyszłość czy zabawka? Na skutek działań niektórych rządów, a także Unii Europejskiej producenci samochodów musieli zadbać o to, by samochody stały się bardziej ekologiczne. Zmieniono nie tylko proces produkcji samochodów, wykorzystując nie tylko materiały biedegradowalne, ale również wiele części pochodzących z samochodów złomowanych. Koncerny prowadziły również szereg prac nad nowymi napędami, które miały spełniać surowe normy czystości spalin. Jednym z takich napędów jest silnik elektryczny. Od niedawna samochody z silnikami elektrycznymi pojawiły się w ofercie niektórych koncernów. Na chwilę obecną są to głównie samochody miejskie, a więc niewielkie, które poruszają się głównie po ulicach miast. Opinie o tych samochodach są podzielone – niektórzy się zachwycają nimi, uważając, że dzięki temu motoryzacja stanie się proekologiczna, z drugiej jednak strony pojawiały się liczne słowa krytyki, które wytykały liczne wady samochodów elektrycznych. Jak jest, więc naprawdę? Trudno się oprzeć wrażeniu, że samochód z napędem elektrycznym jest taką wielką zabawką dla bogatych ludzi. Nie można przecież nazwać popularnym samochodem, niewielki wóz, którego koszt porównać można z dobrze wyposażonym samochodem klasy kompakt, lub też wyższej. Pomijając jednak cenę, trzeba powiedzieć, że kierunek, w którym zmierzają producenci nie jest zły. Jednak efekty nie są jak na razie zadowalające. Pierwsza rzecz, która się rzuca w oczy to zasięg samochodów. Nawet mając na uwadze, że samochód ma być głównie do miasta, to przejechanie na jednym ładowaniu zaledwie kilkadziesiąt kilometrów wydaje się pomyłką. Można powiedzieć, że przecież trzeba od czegoś zacząć. To prawda, ale jeśli się do tego doda, że ładowanie samochodu musi trwać, co najmniej kilka lub też kilkanaście godzin, to chyba posiadanie takiego samochodu mija się z celem. Na pewno wielkim plusem tego rodzaju samochodów jest koszt przejechania jednego kilometra, ale to jak na razie jedyny jego plus. Przed producentami samochodów jest długa droga, jeśli chcą by samochód elektryczny był przyszłością. Jednakże z całą pewnością jeszcze bardzo długi czas musimy czekać, aby przeciętny kierowca, mógł dla siebie i swojej rodziny kupić właśnie taki samochód. Nawet, jeśli samochody te będą powszechne na rynku, z całą pewnością będą one także wyróżniać się stosunkowo wysoką ceną.

Jaka będzie przyszłość samochodu?

Jaka będzie przyszłość samochodu? Patrząc na historię samochodów, trudno nie zauważyć, że o ile w ostatnich latach nie zmienia się on zbytnio na zewnątrz, do jego wnętrze, a przede wszystkim silnik i osprzęt zmienił się diametralnie. Już rzadko, który producent samochodów decyduje się na silniki o wielkich pojemnościach i mocy. Silniki takie nie tylko były źródłem radości dla ich posiadaczy, ale również, a może przede wszystkim były źródłem wielu zanieczyszczeń spowodowanych wielkim zużyciem paliwa. Nawet w Stanach Zjednoczonych większą uwagę się przykłada do ograniczenia emisji spalin do środowiska. Przełożyło się to na taką modyfikację silników, by zwiększyć ich wydajność. Nie były już potrzebne silniki o wielkich pojemnościach, by uzyskać kilkaset KM mocy. Można to było uzyskać z silników już o pojemnościach 1,4 l, co jeszcze nie tak dawno nie było do pomyślenia. Zmniejszenie pojemności silnika, przełożyło się na mniejsze zapotrzebowanie na paliwo. Zmiany technologiczne, których silnik był głównym bohaterem spowodowały również, że zmienił się również skład spalin. Było to niejako wymuszone przez zmieniające się przepisy, głównie w Unii Europejskiej, które na producentów nałożyły dość drastyczne obowiązki, zmierzające do ograniczenia składników trujących pochodzących ze spalin samochodowych. Idąc w tym kierunku producenci samochodów zaczęli produkować samochody z napędem hybrydowym. Pozwoliło to nie tylko na ograniczenie ilości spalanego paliwa, ale również na ograniczenie hałasu, gdyż, kiedy samochód używa silnika elektrycznego, wówczas porusza się zupełnie bezgłośnie. Ale to nie jest ostatnie słowo koncernów samochodowych. Cały czas trwają prace nad nowym rodzajem napędu samochodów. Jednym z nich jest napęd na sprężone powietrze. To bardzo ciekawe rozwiązanie, stosowane już z powodzeniem w motocyklach i może znajdzie swoje miejsce w samochodzie. Być może przełomem będą silniki napędzane wodorem. A może już niedługo, któryś z koncernów samochodowych zaskoczy wszystkich zupełnie czymś nowym? Kto wie, jaka będzie przyszłość motoryzacji? Na pewno możemy to podejrzewać, jednakże wiele może się zmienić. Jeden z małych osiągnięć ma możliwość sprawić, że motoryzacja w dużym stopniu się zmieni. Z całą pewnością warto, więc obserwować, jakie nowinki mamy dziś w motoryzacji.