Naprawa opon, opony bieżnikowane, felgi aluminiowe

Kategorie

Archiwum

O stronie

O tym, że motoryzację czekają duże zmiany wiadomo już od dawna. Głównych powodów jest dwa – po pierwsze dbałość o środowisko naturalne, drugim powodem jest fakt, że pokłady ropy naftowej nie są bez dna, a tak naprawdę zaczyna to dno już pomału widać. Jeśli chodzi o pierwszy powód – dbałość o środowisko naturalne. Wiadomo, że samochody są jednym z wielu źródeł zanieczyszczeń nie tylko powietrza – poprzez spaliny wydobywające się z rur wydechowych samochodów, ale też innych zanieczyszczeń, które powstają na etapie produkcji, późniejszej eksploatacji, a także utylizacji. Nic dziwnego, ze, co raz więcej państw nakłada ograniczenia na producentów samochodów zmuszając ich do bardziej proekologicznej produkcji samochodów. W technologii produkcji przedsiębiorstwa motoryzacyjne muszą używać, co raz częściej materiałów pochodzących z recyclingu. Również, co raz więcej części samochodów musi być poddawana recyclingowi, co ma uchronić naszą planetę przed zaśmiecaniem. Rewolucja dotyka również silniki samochodów. Muszą być, co raz bardziej wydajne, a co za tym idzie ich zapotrzebowanie na paliwo musi być, co raz mniejsze. Jak można zauważyć na rynku samochodowym, w samochodach montuje się, co raz mniejsze silniki spalinowe, jednak osiągające większą moc. Nowoczesne silniki produkują, co raz mniejsze ilości spalin, a skład tych spalin nie szkodzi już tak bardzo naszemu środowisku naturalnemu.

Bezpieczne felgi

Bezpieczne felgi Na rynku obecnie mamy dostępne różne rodzaje felg. Po woli te stalowe są wypierane przez felgi aluminiowe. Dzieje się tak, ponieważ te drugie produkowane są z coraz lepszych materiałów, dzięki czemu odporne są na czynniki zewnętrzne i dobrze się prezentują. Zakup dobrych felg to duży wydatek dla każdego budżetu. Jeśli mamy nowe fajne auto zazwyczaj nie żałujemy na dodatki typu felgi. Bez względu na to, jaki rodzaj felg zakupimy musimy pomyśleć jak zabezpieczyć je przed możliwą kradzieżą. Amatorów takiej rozrywki nie brakuje. Codziennie ginie kilkanaście felg w kilka minut. Co za tym idzie zostajemy z brzydkim kołem i problemami. Czy na złodziei jest jakiś patent? Okazuje się, że owszem wystarczy tylko zastosować zestaw zabezpieczający przed odkręceniem felgi. Zestaw taki składa się przede wszystkim ze specjalnych śrubek czy nakrętek, których włamywacz nie może odkręcić bez posiadania odpowiedniego sprzętu. Co ważne klucz taki sprzedawany jest razem z zestawem nakrętek, więc nie ma siły, aby ktoś je odkręcił. Zestaw taki może nie jest tanim rozwiązaniem, ale warto, tylko tak uchronimy nasze cenne felgi przed zakusami złodziei. Innym rozwiązaniem jest podpisanie polisy, w której ujmiemy nasze cenne felgi dzięki takiemu zabezpieczeniu mamy pewność, że nie stracimy włożonej w auto gotówki a za odszkodowanie zakupimy nowe felgi. Nie wszystkie jednak ubezpieczalnie taki element chcą ubezpieczyć musimy, więc poszukać dobrze na rynku.

Bieżnik i jego rodzaje

Bieżnik i jego rodzaje Bieżnik najprościej ujmując stanowi wykończenie opony, jej cześć zewnętrzną. To właśnie ona ma bezpośredni kontakt z nawierzchnią podczas jazdy autem. Na rynku istnieje wiele gatunków bieżników, przyjrzyjmy się za ten, jakie możemy nabyć i co wybierać, aby auto było jak najbardziej sprawne? Pierwszymi, jakie przedstawię są bieżniki śliskie. Są to opony całkowicie śliskie, które nadają się jedynie na suchą nawierzchnię. Mają zastosowanie w rajdach albo kolarstwie, ponieważ dają kierowcy szybką prędkością. Kolejną odmianą są opony rowkowe. W przeciwieństwie do śliskich posiadają nie duże wgłębienia na nawierzchni, więc w jakiejś części odprowadzają też wodę, najadą się na mokrą pogodę. Kolejnym gatunkiem opon są klockowe, w tym wypadku bieżnik jest już bardzo wydatny. Takie opony dają wspaniałą przyczepność i mogą być stasowane w samochodach rajdowych czy rowerach górskich, żadna pogoda nie jest dla nich przeszkodą. Nie możemy pominąć tutaj też opon deszczowych, jak sama nazwa wskakuje są wspaniale dopasowane do trudnych warunków, ich zaletą jest odprowadzanie wody, dzięki czemu nasza przyczepność jest większa. Z kolei do bardzo śliskich nawierzchni przydadzą się opony błotne lub nordyckie. Te zazwyczaj używane są w zimnych krajach gdzie są niskie temperatury i trudne warunki jazdy. Opony dzięki swoim wspaniałym bieżnikom chronią przed ślizganiem się po lodzie. W Polsce są rzadko stosowne ze względu na słabą zimę, nazywane są też oponami lodowymi.